Uskršnje putovanje u Languedoc-Roussillon

Uskršnje putovanje
Ovogodišnje studijsko putovanje zagrebačke Alijanse pod naslovom “Nepoznati biseri francuskog juga” odvelo je skupinu od četrdeset četvero njezinih članova i članova Alijanse iz Rijeke u regiju Languedoc-Roussillon. Započelo je na uskršnji ponedjeljak, 5. travnja, a završilo u nedjelju, 11. travnja.

U Francusku su ušli kroz tunel Fréjus i prenoćili u Montmélianu nedaleko od Chambéryja. Zatim su se dolinom Rhône spustili u Languedoc, gdje im je prva postaja bio impozantni rimski akvedukt Pont du Gard, druga dražesni starinski gradić Uzès, a treća drevni Nîmes sa svojom arenom i hramovima, te napokon – uz kratak prolazak pokraj rta Cap d’Agde i njegovu riđu stijenu nalik na lava – dolazak u okolicu znamenite ribarske luke Sète, gdje je sutradan na programu bio posjet Brassensovu muzeju, a nije manjkao ni pogled, doduše tek kroz prozore autobusa, na groblje gdje počiva Paul Valéry, slavni autor pjesme Le Cimetière marin.

Uskršnje putovanje
Nakon Brassensova muzeja, treći je dan bio obilježen odlaskom u srednjovjekovni gradić Saint-Guilhem-le-Désert i obilaskom njegove drevne opatije, nastavio se posjetom renesansnom Pézenasu obilježenom uspomenama na početke uspona Moli?reove karijere, a kruna mu je bio razgled ustava na Canalu du Midi pokraj Béziersa. Pošto su na kraju toga dana posjetili povijesni grad Narbonne, autobus je naše putnike odvezao mimo utvrde Salses u Roussillon, francuski dio Katalonije, gdje su se na dva noćenja smjestili u Argelès-sur-Mer s nepreglednom pješčanom plažom.

Četvrtak ujutro bio je rezerviran za izlet u španjolsku Kataloniju, to jest za Figueres i obilazak muzeja Salvadora Dalija, a zatim predah u ribarskoj lučici Cadaquès prije uspona do samostana San Pere u vjetrovitim planinama iznad Coste Brave. Povratak u Francusku išao je uz slikovitu Côte Vermeille, pa preko vinogradarskog mjesta Banyuls-sur-Mer i degustacije tamošnjih vina da bi završio u romantičnom pomorskom gradiću Collioureu, nekada omiljenom boravištu fovista.

Predzadnji je dan počeo kratkim obilaskom Perpignana, najjužnijega francuskog grada, i nastavio se strmim i zavojitim usponom do romaničke opatije Serrabone koja nadvisuje nepregledno zelenilo mediteranskoga zaleđa. Na povratku je jedna gostionica s osunčanim travnjakom pružila nenadanu priliku za okrepu domaćim sirevima, paštetama i vinima. Uslijedila je vožnja podno planine Canigou, pa kroz kraj zvani Corbières do podnožja ruševnih, ali još uvijek dojmljivih katarskih utvrda, i romatičnoga sela zanimljiva imena Cucugnan. A navečer je prije spavanja napokon došao na red obilazak Carcassonnea unutar njegovih čarobno osvijetljenih zidina.

Uskršnje putovanje
Subotnje jutro bilo je posvećeno boljem upoznavanju Carcassonnea, toga “francuskog Dubrovnika”, ovaj put po danjem svjetlu. Zatim je počeo povratak na zapad kroz vinogorja pokrajine Minervois sve do Montpelliera, glavnoga grada regije Languedoc-Roussillon. Nakon nekoliko sati provedenih u veseloj subotnjoj gužvi njegovih ulica, trgova, dućana i restorana, nastavljena je vožnja kroz Provansu prema Cannesu, odnosno hotelu u njegovoj blizini, gdje je bila posljednja postaja na ovom putovanju.

Uslijedili su opet neizbježna sjeverna Italija, pa komadić Slovenije i zatim Vrata Jadrana, gdje se iskrcala riječka skupina, te sretan povratak u Zagreb u kasnu nedjeljnu večer. Program putovanja i ovaj je put na svoj originalni način osmislio i u suradnji s agencijom Art-Travel proveo u djelo član našega Upravnog odbora gospodin Alan Kesovija, koji je uz to bio sjajan stručni vodič svih posjeta i neumoran animator zbivanja u autobusu i izvan njega.